Afbeelding
Afbeelding: Peter en Esther Vermue

Rubriek De Vermues: Ook dieren hebben hun eigen gezondheidsdienst

Algemeen 84 keer gelezen

Een paar jaar geleden probeerde ik, Esther Vermue, tijdens een gesprek met Statenleden in Zeeland uit te leggen dat er niet alleen een GGD voor mensen bestaat, maar dat wij ook een Gezondheidsdienst voor Dieren hebben. De verbazing was groot. Een gezondheidsdienst voor koeien. Daar hadden sommigen werkelijk nog nooit van gehoord.

Door Peter en Esther Vermue

Toch kun je het enigszins vergelijken. De Royal GD ondersteunt veehouders bij het gezond houden van hun dieren en houdt allerlei dierziekten in de gaten. Denk bijvoorbeeld aan blauwtong, dat een paar jaar geleden ineens weer opdook en voor veel ellende zorgde. Maar ook onderwerpen als hittestress en de gevolgen van veranderende weersomstandigheden krijgen aandacht.

Veel mensen hebben waarschijnlijk geen idee hoeveel er achter de schermen wordt gecontroleerd. Zo wordt ook onze melktank via een abonnement regelmatig onderzocht. Onder andere IBR, BVD, paratuberculose, leptospirose en salmonella worden op deze manier
gemonitord.

Salmonella zal bij de meeste mensen nog wel een belletje doen rinkelen, maar bij de andere namen zullen sommigen waarschijnlijk denken dat ik een potje Scrabble heb omgegooid.

Morgen mag ik met het bestuur een kijkje achter de schermen nemen bij de Royal GD. We krijgen een rondleiding en uitleg over hoe ze daar werken en wat er allemaal gebeurt met de monsters die vanuit veehouderijen binnenkomen.

Ik ben heel benieuwd. Want naast melken, voeren, landwerk en alle andere dagelijkse werkzaamheden op een boerderij, hoort kennis over diergezondheid er minstens zo goed bij.

En ook al loop je al heel wat jaren tussen de koeien: uitgeleerd ben je nooit. Wie weet kom ik morgen weer thuis met nieuwe kennis én inspiratie voor een volgende rubriek.

Peter en Esther Vermue runnen een melkveehouderij en melktapperij tussen Kapelle en ‘s-Gravenpolder. 

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Afbeelding
Rubriek De Vermues: Ook dieren hebben hun eigen gezondheidsdienst Algemeen 2 uur geleden
Het terrein achter de Gamma (onderin) is in beeld voor het padelcentrum. Realisatie is op zijn vroegst eind volgend jaar mogelijk.
Padelliefhebbers kunnen uitkijken naar elf nieuwe indoorbanen in Goes Algemeen 5 uur geleden
De Zeelandbrug vanuit een ander perspectief, door Marjan Poot.
Zeelandbrug drie dagen eerder open Algemeen 7 uur geleden
Afbeelding
Politie onderzoekt diefstallen van laadkabels op de Bevelanden Algemeen 9 uur geleden
V.l.n.r.: initiatiefnemer Willy Verbeek, penningmeester Loek Menheere en vrijwilligers Jan Roza, Marijke Eland, Emmarie Bauer, Jan Stoop en Wout Aartsen.
Van sla tot pepers: Er is weer succesvol geoogst bij Dorpsmoestuin Ovezande Algemeen 12 uur geleden
Afbeelding
Sport en cultuur voor 28 inwoners van Borsele via Volwassenfonds Algemeen 8 okt, 18:45