Al vóór de officiële opening namen meneer Beulens en zijn twee vrienden het gebouw stilletjes in gebruik. Terwijl wethouder Van de Plasse het lint doorknipte, speelden de drie biljarters onverstoorbaar hun partij uit.
Al vóór de officiële opening namen meneer Beulens en zijn twee vrienden het gebouw stilletjes in gebruik. Terwijl wethouder Van de Plasse het lint doorknipte, speelden de drie biljarters onverstoorbaar hun partij uit. Gemeente Borsele

‘‘Dorpshuizen zijn dé trefpunten voor mensen met eenzaamheid’’

Algemeen 201 keer gelezen

Kwadendamme – Het eerste wat Jan Hoekman in Dorpshuis de Burcht opvalt, zijn de foto’s van Kwadendamme, gemaakt door Piet Grim uit ’s-Heerenhoek. ‘‘En het raam aan de zijkant, dat vind ik het mooiste,’’ zegt hij terwijl hij om zich heen kijkt. Na drie maanden verbouwen is De Burcht weer open. Op de warme woensdag van 27 mei knipte wethouder Marga van de Plasse in een van haar laatste ambtsweken het lint door.

Door Hanna Ippel

Normaal gesproken is Hoekman twee keer per week in het gebouw te vinden. Als voorzitter van ouderensociëteit ‘55+ Kwadendamme’ speelt hij wekelijks biljart en eens per maand bingo. Tijdens de renovatie weken de leden uit naar de pastorie van de Bonifaciuskerk, ‘‘een noodoplossing,’’ zegt Hoekman, die blij is dat De Burcht weer open is.

Zonder dorpen, geen Borsele

In heel Borsele worden dorpshuizen aangepakt: tien in totaal. Het project ‘Verduurzaming en renovatie dorpshuizen’ wordt betaald uit gebiedsgerichte investeringen die de gemeente ontvangt voor de aanleg van de netten op zee. Ook de provincie Zeeland draagt bij, met geld voor verduurzaming van dorpshuizen en energiemaatregelen in woningen. Achter die investeringen zit een duidelijke gedachte: actief burgerschap stimuleren. Dat sluit aan bij het gemeentelijk beleid dat inzet op sterke dorpen. De boodschap is helder: zonder dorpen geen Borsele. En dus moesten de dorpshuizen mee in de vaart der volkeren: van het gas af en voorzien van moderne installaties. 

‘‘Steriel en ouderwets’’

Beheerder Imara van Liere is erg blij met de renovatie. Ze is sinds zes jaar betrokken bij het dorpshuis en werkte daarvoor in de ouderenzorg. ‘‘Het zware aan bed’’ heeft ze verruild voor het werk in het dorpshuis. Ook Anouk Oostdijk en Anita de Vos van het Sportfonds vinden het gebouw een verbetering vergeleken met ‘‘het steriele’’ van voorheen. Meubelmaker Danny Smit is nog directer over de oude Burcht: ‘‘steriel en ouderwets. Nu wil je hier voor een uitvaart wel een plakje cake en een koffie doen. Daarvoor zéker niet.’’ Hij en zijn team hebben hun best gedaan om het dorpshuis sfeer te geven. 

Bij de tijd

Dat de vernieuwing nodig was, beaamde iedereen die een kijkje kwam nemen tijdens de heropening op woensdag 27 mei. De Burcht bestaat al sinds 1958 en heeft met de renovatie een ware metamorfose ondergaan. Er is een nieuwe vloer en modern meubilair, maar misschien wel het belangrijkste: een nieuwe keuken (zie foto’s onderaan het artikel). Wethouder Van de Plasse, geboren en getogen in Kwadendamme, heropende het gebouw. Al bij haar aantreden, acht jaar geleden, speelde het ‘grote’ probleem van de te kleine keuken. Er gingen ‘‘wat jaren’’ overheen om dat keukentje aan te pakken. Dat het nu is gelukt, maakt haar ‘‘superblij,’’ net voordat ze stopt als wethouder Sociaal Domein. 

In ieder dorp zit een dorpshuis en dat vindt de gemeente Borsele ‘‘misschien wel belangrijker dan ooit,’’ aldus de wethouder. ‘‘Dorpshuizen zijn dé trefpunten voor mensen die te maken hebben met eenzaamheid.’’ De gemeente wil dat faciliteren en ervoor zorgen dat dorpshuizen ‘‘bij de tijd zijn.’’ Van de Plasse gaf ook een boodschap mee: ‘‘Het dorpshuis is het huis van het dorp. Doe er wat mee. Het is van jullie.’’ Aan die opdracht werd al vóór de officiële opening gehoor gegeven.

De oude keuken.
De nieuwe keuken.
Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Afbeelding
Goedkoper ov-abonnement deze zomer van start: reizen voor 49 euro per maand Algemeen gisteren
Afbeelding
Diabetes Fonds: ‘Helft Zeeuwen onderschat suikerinname fors’ Algemeen 5 jun, 16:34
In het Adrz in Goes en Vlissingen wachten patiënten momenteel 91 dagen op een eerste afspraak bij MDL. Dat is ruim boven de landelijke Treeknorm van 28 dagen.
Wachttijden in Zeeuwse ziekenhuizen dalen licht, maar MDL blijft probleemgebied Algemeen 5 jun, 14:39
Volgens het CBS vestigden zich 75 statushouders in Borsele die tussen 2022 en 2024 begonnen met hun inburgering.
Borsele moet dit jaar nog 28 statushouders huisvesten Algemeen 5 jun, 12:25
Tussen Goes en Bergen op Zoom rijden eind juni acht dagen geen treinen. Reizigers moeten rekening houden met vervangend busvervoer en extra reistijd.
Acht dagen geen treinen tussen Goes en Bergen op Zoom Algemeen 5 jun, 10:03
Al vóór de officiële opening namen meneer Beulens en zijn twee vrienden het gebouw stilletjes in gebruik. Terwijl wethouder Van de Plasse het lint doorknipte, speelden de drie biljarters onverstoorbaar hun partij uit.
‘‘Dorpshuizen zijn dé trefpunten voor mensen met eenzaamheid’’ Algemeen 5 jun, 08:07