Verlichte trekkers rijden op 3 januari door de gemeente Borsele. Foto: Jan Nagelkerke
Verlichte trekkers rijden op 3 januari door de gemeente Borsele. Foto: Jan Nagelkerke

Lichtjestour is vaste wintertraditie in de gemeente Borsele

Algemeen 5.440 keer gelezen

Borsele – Het is altijd bijzonder om op een winterse avond een heel lint van uitbundig verlichte trekkers door de dorpen en polders van de gemeente Borsele te zien rijden. Op zaterdagavond 3 januari 2026 is het weer zover. Dan wordt de vierde editie van de Lichtjestour Borsele gehouden. Een initiatief dat begon als een positief gebaar vanuit de agrarische sector, maar inmiddels is uitgegroeid tot een breed gedragen feest.

Door Floor Kohlen

Hoewel Esther Vermue zelf een melkveehouderij runt in Kapelle, koos ze er vier jaar geleden voor de Lichtjestour in Borsele te organiseren. “Daar was nog niks,” verklaart ze. “In andere delen van Zeeland zoals Walcheren, Reimerswaal en Schouwen-Duiveland was het fenomeen al bekend. Maar in de streek rond Borsele was een leegte – die wilden we vullen.” 

De belangstelling was meteen groot. “Binnen no time hadden we genoeg deelnemers. Iedereen vond het leuk,” zegt Vermue. En dat enthousiasme is nooit meer weggegaan en is nu een vaste wintertraditie.

Alleen trekkers

De opzet is bewust laagdrempelig. De deelname is gratis, met dank aan enkele lokale sponsors. “We willen echt dat iedereen mee kan doen. Ook als je pas op het laatste moment lichtjes aan je trekker hangt,” vertelt Vermue. Er is maar één strikte regel: alleen trekkers mogen deelnemen. “Geen shovels, geen karretjes; gewoon trekkers. Dat geeft die stoet ook echt zijn karakter.”

Het maximum aantal deelnemers ligt rond de tachtig. Dat is vooral om het organisatorisch, maar ook verkeerskundig behapbaar te houden. “Tachtig tractors achter elkaar is echt een flinke stoet,” vertelt mede-organisator Jan Joossen. “Dan moet het veilig blijven, voor iedereen.”

Route door de dorpen

Dit jaar start de Lichtjestour Borsele voor het eerst op het industrieterrein in Borssele zelf. Vandaaruit trekt de stoet via onder meer ‘s-Herenhoek, Overzande, Oudelande, Driewegen, Baarland en Nisse richting ’s-Gravenpolder, en eindigt bij loonbedrijf Markussen in ‘s-Heer Abtskerke. De totale afstand bedraagt zo’n 45 kilometer.

De route wisselt elk jaar. “Borsele is gewoon groot, met vijftien kernen en ook veel lege stukken ertussen,” legt Vermue uit. “Je kunt niet alles in één avond doen. We kiezen steeds een deel van de gemeente, zodat uiteindelijk iedereen een keer aan de beurt komt.” Waar mogelijk rijdt de stoet langs verzorgingshuizen. “Voor oudere mensen heeft de agrarische sector vaak nog veel betekenis,” zegt Vermue. “Ze hebben er gewerkt, of hebben familie die boer was. En natuurlijk vinden ze die lichtjes prachtig.”

“Geregeld gaat de frietpan aan voor de snacks”

De familie Goeree uit Driewegen maakt er een echte familiehappening van. Vader Ab Goeree, zoon Sem (19) en dochter  Noa (17) rijden alle drie met een verlichte trekker. “Mijn zoon is echt de fanatiekeling, ik ben de meeloper,” zegt Ab lachend. 

Voor Ab is het inmiddels de tweede keer dat hij meedoet, zoon Sam rijdt al drie jaar mee en dochter Noa heeft net haar trekkerrijbewijs en stapt dit jaar voor het eerst in haar versierde tractor. De voorbereidingen gebeuren thuis in de schuur, waar duizenden lampjes zorgvuldig worden aangebracht. “Sommige werken op batterijen, andere via een aggregaat,” vertelt Sem. 

Ook een vriend van Sem,  Sky Meels (19) uit Hoedekenskere, sluit zich met zijn trekker aan in de schuur: “Het is gezellig om samen te versieren en te bouwen en geregeld gaat dan de frietpan aan voor de snacks.”
Tijdens de Lichtjestour is het puur genieten vertelt Sem: “Het is gezellig al die verlichte trekkers en mensen langs de kant van de weg in de dorpen te zien.”

Langs de kant: feest in de straat

Niet alleen de deelnemers genieten. Langs de route verandert menige straat in een mini-feest. Joossen: “Mensen zetten vuurkorven neer, schenken glühwein, warme chocolademelk, soms zelfs met een barbecuetje erbij. In sommige dorpen staan honderden mensen te kijken.  Dat enthousiasme langs de kant, daar doe je het voor.”

Vemue herkent dat beeld meteen. “Je ziet soms dezelfde mensen op verschillende plekken terug. Dan denk je: hé, daar staan ze weer. Mensen verkassen dus tussendoor naar een ander deel van de route om de lichtjestour nog een keer te zien. Dat maakt het juist zo leuk.”

Voor de agrarische sector is de Lichtjestour ook een vorm van positieve zichtbaarheid. De tocht biedt jongeren een leuk podium om hun betrokkenheid bij het boerenbedrijf te tonen. Velen van hen zijn trots om mee te doen, zeker omdat ze vaak zelf hun trekker versieren en besturen. “Ieder rijdt op eigen verantwoordelijkheid,” zegt Vermue. “Veiligheid gaat boven alles.”

Praktische informatie

De Lichtjestour Borsele vindt plaats op zaterdag 3 januari 2026 en vertrekt om 18.00 uur. De exacte route wordt kort van tevoren bekendgemaakt, onder meer via sociale media en via een live locatie-functie, zodat belangstellenden de stoet kunnen volgen. De inschrijving is bijna vol. Vermue: “We zitten nu al rond de zesenzeventig trekkers. Bij tachtig moeten we echt nee gaan zeggen.”

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

De boomkruiper. Foto: Monique van Kootwijk
Natuurbelevenis met boomkruipers… Algemeen 55 minuten geleden
‘‘Mijn kleindochter van negen gaat graag naar school. Of ze het ruim drie eeuwen geleden op de school, waarnaar deze poort uit 1614 leidt, ook naar de zin zou hebben gehad, betwijfel ik zeer.’’
Rubriek Goes Gezien: Deze poort door om wijs te worden (en bemind!) Algemeen gisteren
Afbeelding
Meer Nederlanders verdronken in 2025, Zeeland benadrukt: “zwem alleen waar het veilig is” Algemeen 15 mei, 16:00
Stefan Daane en Elsa van Hermon presenteerden de Jubileumuitzending.
Roller Coaster opnieuw op 1 in jubileumeditie Zeeuwse Top 40 Algemeen 15 mei, 14:47
Afbeelding
Huishoudens gaan betalen voor CO₂-uitstoot vanaf 2028 Algemeen 15 mei, 11:59
De Nachtwachters van Zeeland bij het Verdronken land van Saeftinghe, met de industrie en haven van Antwerpen op de achtergrond. U kunt hen bereiken via: evogel@zmf.nl
‘‘De knop omzetten’’: Nachtwachters willen sterrenhemel terugzien in Zeeland Algemeen 15 mei, 08:00